Två böcker

Här kommer två boktips, lite inspiration och förströelse inför årets odlingssäsong.
/Ann-Sofie

The secret gardener: dumsnåla tips för nygamla odlare av Elin Unnes
Elin Unnes är rockjournalisten som började leva ett hemligt dubbelliv som grönsaksodlare. Hon har varit redaktör på tidningar som Darling, Vice och Bon, och skriver regelbundet om musik för Dagens Nyheter. När hon fick en kolonilott strax utanför Stockholm drabbades hon av ett våldsamt odlingsintresse och började blogga under pseudonymen The Secret Gardener. Numera skriver hon för Allt om Trädgård och ser en supertidig potatisskörd som en av sina största bedrifter.

Den hemliga trädgården: om trädgårdar i litteratur och verklighet av Ronny Ambjörnsson
Den hemliga trädgården skildrar idéer och föreställningar om trädgårdar. Den berättar också målande hur trädgårdar konkret kan ha sett ut under olika epoker, men det är tankarna som står i centrum för Ronny Ambjörnssons framställning.
Trädgårdar har under historiens gång ingått i människors hushållning och ekonomi, men också i deras föreställningsvärld. Förutom den uppenbara nyttan av ett grönsaksland har man haft förväntningar på trädgården och trädgårdslivet som en plats för umgänge och samtal.
Ronny Ambjörnsson besöker trädgårdar ur fantasin och ur verkligheten: det antika Grekland, renässansens Italien, svenska koloniträdgårdar och Edens lustgård.